پنل کاربری
معرفی حوزه های علمیه
آمار سایت
  
  آمار بازدید
  بازدید امروز: 85
  بازدید دیروز: 506
  بازدید ماه:591
  بازدید سال:187969
  بازدید کل:904090

گل مژه در کودکان

گل مژه در کودکان

به گزارش خبرنگارسازمان بسیج طلاب ، گل مژه عبارت است از یك تورم چركی در حاشیه پلك و علت تشكیل آن التهاب و عفونت یكی از فولیكولهای مو است كه مژه از آن خارج می شود و تقریباً همیشه در پلك پایین تظاهر می یابد، اغلب پس از 4 تا 5 روز سر چركی از آن ظاهر شده و چرك آن تخلیه می گردد. زمینه تشكیل گل مژه می تواند مالیدن و دستكاری پلك و یا در ارتباط با التهاب گسترده و منتشر پلكها باشد كه بلفاریت نام دارد. گل مژه چندان مسری نیست اما می تواند چشم مقابل را نیز درگیر كند. این مشكل كم خطر بوده و اغلب در منزل درمان می شود.

اقدامات اولیه در خانه

- دستمال صورت و حوله كودك را از وسایل بهداشتی سایر افراد خانواده جدا كنید تا عفونت به سایرین منتقل نشود.
- قبل و بعد از انجام كمپرس بر روی چشم و یا استفاده از داروها، دستان خود را بشویید و كودك را تشویق كنید تا محل مبتلا را دستكاری نكند.
- اگر تورم ایجاد شده بر روی پلكها تنها قرمز است و مشكل دیگری وجود ندارد آن را به حال خود رها كنید و كودك را تشویق كنید كه با دست پلكها را نمالد و از خاراندن و دستكاری آن اجتناب كند.
- اگر گل مژه دردناك است، چشم مبتلا را با یك گاز استریل یا یك دستمال تمیز اتو شده پوشانده و آن را بانداژ كنید.
- اگر گل مژه چركی و دردناك است، از كمپرس آب گرم بر روی آن استفاده كرده و این كار را هر دو تا سه ساعت تكرار كنید. كمپرس آب گرم سبب كاهش درد و خروج سریع تر چرك می گردد.
- به محض این كه سر چركی گل مژه پیدا شد آن را به خوبی بررسی كنید. اگر مژه داخل آن در مركز تورم مشخص است، سعی كنید آن را با یك انبرك كه برروی آتش استریل شده خارج سازید. اگر این كار ممكن نیست، از هر گونه دستكاری بیشتر چشم خودداری كرده و كمپرس آب گرم را ادامه دهید. وقتی گل مژه رسید و چرك آن تخلیه شد، درد و ناراحتی بهتر می شود. با یك دستمال تمیز پنبه ای و آب گرم، چرك خارج شده را تمیز كنید.
- در صورت وجود تورم در پلك و پوسته های چسبیده به مژه ها، ممكن است بلفاریت وجود داشته باشد.
- در صورتی كه با اقدامات فوق گل مژه ظرف 4 تا 5 روز بهتر نشود یا پلك ها متورم باشند و یا گل مژه همراه بلفاریت وجود داشته باشد، با پزشك خود تماس بگیرید.

اقدامات پزشك

- در صورتی كه پلكها یا چشم عفونی شده باشند، ممكن است پزشك یك پماد یا قطره آنتی بیوتیك چشمی تجویز كند.
- در صورت همراهی بلفاریت با گل مژه ممكن است داروهای مخصوص تجویز شود.

بلفاریت چیست؟

بلفاریت عبارت است از التهاب پوست اطراف لبه ی پلكها، این مشكل اغلب هر دو چشم را درگیر می سازد. در صورت عفونی شدن منطقه ممكن است التهاب بدتر شده و گل مژه بروز كند. بلفاریت اغلب همراه با شوره سر بوده و ممكن است بخشی از یك اگزمای منتشر پوستی به نام اگزمای سبورئیك باشد. هر چند این وضعیت ممكن است در ابتدا خفیف باشد اما به دلیل احتمال عود مجدد باید درمان شود.

علائم احتمالی

- پلكهای قرمز و پوسته پوسته
- خروج ترشحات چركی از پلك كه بعد از خشك شدن شبیه شوره و پوسته ای چسبیده به پلكها به نظر می رسد.

اقدامات اولیه در خانه

- بهداشت را كاملاً رعایت كنید. در صورتی كه پلك كودك دچار عفونت شود، ممكن است این عفونت به راحتی به سایرین هم انتقال یابد ، بنابراین قبل و بعد از هر اقدام درمانی بر روی چشم ، دستها را كاملاً بشویید.
- كودك را تشویق كنید كه به چشم خود دست نزند.
- یك لایه نازك وازلین بر روی پلكها بمالید، وازلین پوسته پلكها را نرم كرده و روز بعد به راحتی شسته و پاك می شود.
- اگر كودك مرتب چشمان خود را می خاراند، چشمها را برای یافتن قرمزی پلكها و یا پوسته های متعدد بر روی ریشه مژه ها و یا وجود ترشحات چرك مانند بررسی كنید.
- از هیچ كرم یا لوسیون باز كه در منزل دارید، استفاده نكنید. ترشحات چشم را صبح و شب با آب گرم جوشیده كه كمی نمك یا بی كربنات سدیم (جوش شیرین) به آن افزوده پاك كرده و برای هر چشم یك اپلیكاتور پنبه ای جداگانه مصرف كنید.
كودك را از لحاظ وجود كلاه گهواره ای (نوعی اگزمای سبورئیك كه به صورت پوسته ای خمیری و زردرنگ در پوست سر مشاهده می شود) و یا شوره سر بررسی كنید.
در صورتی كه پس از یك هفته درمان و شستشو، پوسته ریزی و قرمزی پلكها برطرف نشد با پزشك خود تماس بگیرید.

اقدامات پزشك

- پزشك ممكن است یك پماد چشمی برای كاهش التهاب چشم تجویز كند.
- در صورتی كه كودك مبتلا به اگزمای سبورئیك باشد، پزشك ممكن است شامپو یا لوسیون مخصوص تجویز كند.
- در صورتی كه عفونتی مثل گل مژه وجود داشته باشد ممكن است پزشك شما یك پماد یا قطره آنتی بیوتیك چشمی برای برطرف كردن ترشحات چركی توصیه كند./تبیان

برچسب مطلب:
     بازدیدها: 152  |  نظرات: 0
مطالب مشابه
بخش نظرات
نام شما:*
ایمیل:
سوال:
دو منهای یـک؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ:*
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان بسیج طلاب و روحانیون گلستان می باشد | طراحی و اجرا : سفارش دات نت