پنل کاربری
معرفی حوزه های علمیه
آمار سایت
  
  آمار بازدید
  بازدید امروز: 696
  بازدید دیروز: 711
  بازدید ماه:17728
  بازدید سال:180491
  بازدید کل:896612

امامت با شیوه‌ای متفاوت

به گزارش خبرنگارسازمان بسیج طلاب گلستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خرسان :امام سجاد(عليه السلام)، برای امامت خود، همچون امامان گذشته، دیگر خطبه نمی خوانند، با خطبه خواندن به تبیین معارف دینی نمی پردازند، دیگر کلاس درس و بحثی در برنامه های خود ندارند؛ بلکه ايشان در قالب دعا و مناجات،‌ به امامت خود پرداخته و ماهیت حکومت ظالم آن زمان را به تصویر می کشند.

ولایت و امامت امام سجاد علیه السلام، با توجه به فضای بهت زده پس از شهادت امام حسین علیه السلام چگونه بوده است؟
ائمه معصومین علیهم السلام در تبیین خط اصیل اسلامی، هر کدام به فراخور زمان و مکان و شرایط حاکم بر جامعه خود، در راستای تببین اصول اسلام تلاش می کردند. اگرچه تاکتیک خود را در شیوه امامت تغییر می داده اند، اما در حرکت و تبین اصول و مبانی اسلامی، هیچ خدشه ای وارد نمی شد.


علت واقعه عاشورا، به دلیل انحرافاتی بود که در امت پیامبر اکرم صلي الله علیه و آله وسلم، با فاصله گرفتن خط اصیل و نزدیک شدن مردم به خط فرعی بود. در آن زمان که انحراف، دامن گیر امت اسلامی شده بود، بهترین راه برای تبیين خط اصیل اسلامی، قیام و مبارزه با کفر بود.


بعد از واقعه عاشورا، حاکمان مستبد آن زمان، تصمیم گرفتند تا اجازه ظهور و بروز مبانی اسلامی را ندهند، که از جمله مهم ترین آن را مي توان حرکات امامان معصوم(عليهم السلام) دانست.


امام سجاد علیه السلام با در نظر گیری شرایط حاکم بر فضای جامعه، تمامی تهدید ها را تبدیل به فرصت کرده و به شکلی علیه کفر استفاده می کنند. آن امام، برای امامت خود، همچون امامان گذشته، دیگر خطبه نمی خوانند، با خطبه خواندن به تبیین معارف دینی نمی پردازند، دیگر کلاس درس و بحثی در برنامه های خود ندارند؛ بلکه امام سجاد علیه السلام در قالب دعا و مناجات،‌ به امامت خود پرداخته و ماهیت حکومت ظالم آن زمان را به تصویر می کشند. برای مثال زمانی که در جامعه مطرح می شود که صحابه همگی عادل هستند، امام سجاد علیه السلام به جای خواندن خطابه و یا سخنرانی، در قالب دعا برای صحابه کاملا خط را مشخص می کنند که همه صحابه عادل نیستند.


زمانی که صحبت از مظلوم می شود، امام سجاد علیه السلام در قالب دعا اینگونه دعا می کنند که خدایا ما را جزء کسانی قرار مده که صدای مظلومی را بشنود و در مقابل ظالم ساکت باشد.


تمامی این حرکات امام سجاد علیه السلام سبکی از امامت است که به روش دعا انجام می شود و این دعاها بسیار کاربردی و فعال است، به گونه ای به جامعه آن زمان جهت می دهد.


یکی دیگر از شیوه های امامت امام سجاد علیه السلام که تاثیر بسزایی در امامت امام محمد باقر علیه السلام و امام صادق علیه السلام دارد، پرورش و تربیت انسان هایی در قالب غلام است که ایشان آن ها را خریده و وارد خانه خود می کنند، مبانی دینی را به‌ آنان آموزش داده، و با فرا رسیدن زمان لازم، همه آن ها را آزاد می کردند که در برخی روایات اینگونه نقل شده است که امام علیه السلام تنها در یک زمان هشتاد غلام را آزاد می کردند.

با توجه به اینکه تاکتیک و روش امامت حضرت سجاد علیه السلام، به گونه ای ناملموس به شمار می آمده و با رعایت ظرافت های بسیار مهمی بوده است، چگونه حکومت ظالم ایشان را به شهادت می رسانند؟
امام زین العابدین علیه السلام با سی و پنج سال امامت خود، جزء طولانی ترین دوره های امامت در بین اهل بیت علیهم السلام هستند. لذا زمانی که این حرکت امام سجاد علیه السلام دامنه اش گسترش پیدا می کند و برای حکومت مشخص می شود که نتوانسته با تبیین مبانی اسلامی مقابله کند، اقدام به شهادت حضرت سجاد علیه السلام می نماید.

چرا معارف امامت امام سجاد علیه السلام در جامعه امروزی کم تر دیده می شود؟
یک جنبه پاسخ این سوال مربوط می شود به همان شیوه امامت حضرت سجاد علیه السلام که بیشتر در قالب دعا و پرورش شاگردانی بوده که در واقع غلام های حضرت به شمار می آمده اند.


جنبه دیگر این موضوع این است که معارف اهل بیت علیهم السلام، به گونه ای است که امامت و معارف برخی از آنان ظهور و بروزهایی بیشتری در عرصه اجتماعی و سیاسی داشته و به همین شکل نیز امروزه در جامعه وجود دارد و برخی دیگر ظهور و بروز آن کم تر و ناملموس تر به نظر می رسد. برای مثال از زندگانی و امامت مولا علی علیه السلام، روایات و احادیث بسیاری نقل شده است، در حالی که از زندگانی امام هادی علیه السلام موضوعات کم تری پرداخته می شود، و همینطور دیگر اهل بیت علیهم السلام. البته تمامی این موارد همانگونه که بیان شد، هیچ کدام کوتاهی و یا کم رنگ شدن تبیین اصول مبانی اسلامی در نزد امامان معصوم محسوب نمی شود، بلکه این خود یک تفاوتی است که زمانی که در کنار یکدیگر قرار می گیرند، کامل کننده یکدیگر می شوند.

برچسب مطلب:
     بازدیدها: 271  |  نظرات: 0
مطالب مشابه
بخش نظرات
نام شما:*
ایمیل:
سوال:
پنج بعلاوه شـش؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ:*
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان بسیج طلاب و روحانیون گلستان می باشد | طراحی و اجرا : سفارش دات نت