پنل کاربری
معرفی مجموعه ها
معرفی حوزه های علمیه
آمار سایت
    File engine/modules/prostats.php not found.

مبلغین ما نباید از هیچ کسی هراسی داشته باشند

 به گزارش خبرنگارسازمان بسیج طلاب به نقل از طوبی گلستان ، حجةالاسلام والمسلمین نورعلی اسدی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: یکی از مسئولیت های بزرگ علما و مبلّغان اسلامی، مبارزه با جهل، نادانی، خرافات و بدعت ها و بیدار کردن اندیشه ها و گسترش هوشیاری اجتماعی در زمینه های مختلف است که گاهی فرد و یا جمعی گرفتار آن می شوند و زمینه را برای سوء استفاده قدرتهای استکباری و سلطه بر افکار، اعتقادات و فرهنگ جامعه فراهم می کنند.

حجةالاسلام اسدی تصریح کرد: یک مبلّغ الهی به مقتضای: «وَ کَفَی بِاللهِ حَسِیباً» تنها به این می اندیشد که حسابگر اعمال او خدا است و پاداشش به دست او است و همین آگاهی و عرفان به او در این راه پر فراز و نشیب مدد می دهد، یک مبلّغ راستین باید نه بیمی از مردم داشته باشد و نه ترسی از هیچ مقامی، که آن نیاز و این ترس بر افکار و اراده آنها خواه ناخواه اثر می گذارد.

یک عالم و مبلّغ دین در درجه اول باید تلاش کند اگر می خواهد در امر تبلیغ دین و آموزه های ارزشمند آن موفّق باشد، فهم عمیق و جامعی را از آنها کسب نماید و به عبارت دیگر، اصول و فروع دین را خوب و دقیق بفهمد و نیک فهمی را (فهم عمیق و جامع) خود را بالا ببرد.

اسدی متذکر شد: مبلغین ما سه اصل را نباید هیچگاه فراموش کنند، و یا به نوعی شرط موفقیت مبلغین ما در سه چیز است،1. فهم و دریافت دین2. عدم ترس از هیچ کسی جز خدا (شجاعت)3. اخلاص و چشم داشت از خدا

وی ادامه داد: با وجود این سه شرط، پیروزی و موفّقیّت در امر تبلیغ، قطعی و حتمی است؛ زیرا جهاد همیشه در اسلام، جهاد مسلحانه نیست، بلکه بالاتر از آن، جهاد فکری، فرهنگی و تبلیغاتی است، چنانچه پیامبر(ص) در زمان رسالتش در مکه و قبل از هجرت به مدینه، چنین جهادی را شیوه خود در امر رسالت الهی قرار داده بود.

این کارشناس مسائل مذهبی تاکید کرد: بر این اساس، هر فردی از اعضای جامعه اسلامی موظف است که مردم را به ارزشها دعوت و از ضد ارزشها باز دارد، در طول تاریخ، مؤمنان به انبیاء پس از ایمان خویش نخستین وظیفه خود را ارشاد و دعوت مردم می دانستند، پس از پیامبر اکرم (ص) نیز این سیره ادامه داشت و مسلمانان از هر فرصتی برای تبلیغ اسلام استفاده می کردند. 

حجةالاسلام اسدی تبلیغ دین را وظیفه همگانی دانست و افزود: هم اکنون نیز تبلیغ وظیفه ای همگانی است و هر مسلمانی وظیفه دارد که به اندازه توان خود، اسلام را با کردار و گفتار خود معرفی نماید، علاوه بر این، ضروری است که گروهی تحت نظر سازمان تشکیلاتی به این مهم اقدام کنند و با برنامه ریزی دقیق، با توجه به نیازهای زمان به تبلیغ اسلام بپردازند و عینیت بخشیدن ارزشهای دینی را در زندگی مردم به عهده بگیرند. 

وی خاطر نشان کرد: انبیاء و اولیای الهی با تبلیغ دین و ارزش‌های دینی هدایت و سعادت انسان را به ارمغان آورده‌اند؛ چنان‌که خداوند تنها رسالت پیامبران را تبلیغ می‌داند: «ما عَلَی الرَّسولِ ألاّ الْبَلاغ»پیامبر وظیفه‏ اى جز رسانیدن پیام الهى ندارد.

اسدی همچنین در پایان بیان کرد: روحانیون و علمای اسلام در تبلیغ دین اسلام نقش مهمی ایفا می‌کنند، اهمیت این نقش در روایات رسول اکرم (ص) از علمای دین به‌عنوان وارث پیامبران،‌ برتر از پیامبران بنیاسرائیل، دژهای اسلام، آنانکه با وفاتشان در دین شکافی ایجاد میشود و اینکه از جانشینان رسول اکرم (ص) و در روایات اهل بیت (ع) نیز از آنان به زمامداران مردم، آنانکه مجاری امور و مدیریت جامعه در دست آنهاست و... تعبیر شده است.

انتهای پیام/

برچسب مطلب:
0     بازدیدها: 1002  |  نظرات: 0
مطالب مشابه
بخش نظرات
نام شما:*
ایمیل:
سوال:
ده بعلاوه دوازده ؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ:*
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان بسیج طلاب و روحانیون گلستان می باشد | طراحی و اجرا : سفارش دات نت