پنل کاربری
معرفی حوزه های علمیه
آمار سایت
  
  آمار بازدید
  بازدید امروز: 720
  بازدید دیروز: 711
  بازدید ماه:17752
  بازدید سال:180515
  بازدید کل:896636

این جملات را به کودکانتان نگویید

 

به گزارش خبرنگارسازمان بسیج طلاب به نقل از تبیان ، روانشناسان خانواده معتقدند که حتی یک جمله ناغافلانه می تواند تاثیر منفی بسیار قوی بر ذهن یک کودک بگذارد. به همین دلیل بسیار مهم است که وقتی با کودک در تعامل هستید روی جملاتی که به او می گویید دقت کنید و از گفتن بعضی جملات خاص شدیدا پرهیز کنید. در اینجا لیستی از جملاتی آورده شده است که باید اغلب والدین به فرزندان خود بگویند تا غیر مستقیم آموزش ببینند و بهترین احساس ها را در زندگی تجربه کنند.

عجب دختر مهربانی هستی

از كسانی نباشید كه همیشه باب صحبت را با كودكان درباره ظاهر باز می كنید.به جای تعریف مدام از ظاهر كودك، خاصه دختربچه ها كه اغلب به دلیل ظاهر بانمك شان مورد توجه و استقبال قرار می گیرند، خوب است از صفات اخلاقی خوب آنها تعریف كنید؛«عجب دختر مهربانی هستی»،«چقدر مودبی»،«چقدر خوش اخلاقی»، «تو چه تصمیم های عاقلانه ای می گیری» و...

نگذارید کار به جیغ بکشد

کودکان از شخصی که با او قیاس شده اند متنفر می شوند. بچه ها از اینکه با دیگران مقایسه شوند به شدت بدشان می آید و این مسئله باعث می شود که کودک همیشه خودش را با دیگران مقایسه کند و این رفتار سالمی نیست

به بیان جملات خودتان در رابطه با بچه ها حساس باشید و هوشمندانه از اینكه آنها را در دام بروز عكس العمل های منفی بیندازید پیشگیری كنید.

فقط پسرها قوی نیستند

به كودكتان برچسب نزنید. هر نوع برچسبی كمكی به هویت یابی نمی كند. اینكه مدام در مقابل احساسات پسر بچه تان بگویید«مثل دختربچه ها رفتار نكن»، «پسرها قوی هستند مثل دخترها ضعیف نیستند» و جملاتی از این دست باعث می شود او را دچار احساسات متناقض كنید.

بچه ها را مجبور نكنید كه دیگران را ببوسند

خودتان را به جای او بگذارید و ببینید چقدر دلتان می خواهد مدام مجبور به بغل كشیدن و بوسیدن دیگران شوید. گاهی والدین بچه ها را مجبور می كنند كه دیگرانی را نیز ببوسند و بغل كنند؛آن هم با تعابیری مثل خاله و عمو: «خاله رو بغل كن»، «عمو رو ببوس» و... بچه ها باید بدانند كه چنین رفتارهایی در چه زمانی مجاز و در چه زمانی غیر مجاز است و می توانند در برابر خواسته های دیگران «نه» بگویند.

به او بگویید چرا باید عذرخواهی كند

به جای اجبار كودك به عذرخواهی ، آن هم به صورت نمایشی، راه درست را به او پیشنهاد كرده یا شرایط را برایش توصیف كنید. «اینكه بدون اجازه اسباب بازی های علی رو برداشتی، اونو ناراحت می كنه»، «اینكه بی هوا رو سر پدربزرگ بپری، بهش آسیب می رسونه» و اینگونه جملات می تواند او را متوجه عواقب كار بدی كه انجام داده بكند و بداند كه چرا باید عذرخواهی كند.

تو میمون کوچولوی من هستی

وقتی این کلمات را برای کودک به کار می بریم آن ها را تبدیل به موجودی غیرانسانی می کنیم. به یک عروسک که هر چه دلمان خواست می توانیم با او انجام دهیم. در ابتدای زندگی، کودک این کلمات را مثبت تعبیر می کند چون به شما اعتماد کامل دارد. حتی اگر چیز بدی هم بگویید به دلیل اعتمادی که به شما دارند سعی می کنند آن را تکرار کنند. بنابراین باید بسیار مراقب کلماتی که به کار می برید باشید. بهتر است که وقتی او را خطاب قرار می دهید به جای اسم های مستعار بامزه نامش را به زبان بیاورید. در واقع کودک با نام اصلی خود به دنیا معرفی می شود، با نام اصلی خود خودش را در دنیا می شناسد و با نام اصلی خود درک می کند که چقدر در دنیا به عنوان یک شخصیت ارزش دارد.

دوستت در امتحان بهتر از تو بود

هر نوع برچسبی كمكی به هویت یابی نمی كند. اینكه مدام در مقابل احساسات پسر بچه تان بگویید«مثل دختربچه ها رفتار نكن»، «پسرها قوی هستند مثل دخترها ضعیف نیستند» و جملاتی از این دست باعث می شود او را دچار احساسات متناقض كنید

جمله ای که می تواند تجربه ای آزار دهنده برای کودک باشد و تلخی ان را حتی تا دوران نوجوانی هم به دوش بکشد این است: چرا او در امتحان بهتر از تو بود؟ کودکان از شخصی که با او قیاس شده اند متنفر می شوند. بچه ها از اینکه با دیگران مقایسه شوند به شدت بدشان می آید و این مسئله باعث می شود که کودک همیشه خودش را با دیگران مقایسه کند و این رفتار سالمی نیست.

اگر یکبار دیگر این کار را انجام دهی دیگر دوستت نخواهم داشت

کودک تقلا می کند که ببیند والدینش دقیقا چه چیزی از او می خواهند و امیال و آرزوهای درونی خودش را نادیده می گیرد. وقتی این اتفاق بیفتد او دیگر بچه نیست چون لازمه بچگی بیخیالی و سبکبالی است. این ذهنیت که همیشه خود را در رده دوم اهمیت قرار دهد به آسانی تا دوران نوجوانی هم همراه او می ماند.

تو همیشه تلاشت رو می كنی

به جای تشویق كردن دائمی كودك بابت كارهای ریز و درشتش بهتر است تلاش او را تشویق كنید. «تو بهترینی»، «تو همیشه موفق می شی» و... این جملات باعث می شود كه كودك ارزش خود را در گرو درست و كامل انجام دادن كارها بداند و حتی دچاراعتمادبه نفس كاذب شده یا اضطراب و استرس كامل بودن تا ابد رهایش نكند چون گمان می كند اگر این كار را به بهترین نحو ممكن انجام ندهد دیگر ارزشی نزد شما نخواهد داشت. عوض این جملات بگویید؛ «تو همیشه تلاشت رو می كنی»، «اینكه اینقدر تلاش می كنی خیلی برای من ارزشمنده». با این جمله ها ارزش تلاش كردن را به او می فهمانید نه صرفا برنده شدن و جلوافتادن از بقیه را.

برچسب مطلب:
     بازدیدها: 382  |  نظرات: 0
مطالب مشابه
بخش نظرات
نام شما:*
ایمیل:
سوال:
دو منهای یـک؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ:*
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان بسیج طلاب و روحانیون گلستان می باشد | طراحی و اجرا : سفارش دات نت