پنل کاربری
معرفی مجموعه ها
معرفی حوزه های علمیه
آمار سایت
  
  آمار بازدید
  بازدید امروز: 967
  بازدید دیروز: 544
  بازدید ماه:7976
  بازدید سال:63175
  بازدید کل:1534270

دیدگاه نماینده ولی فقیه در کردستان در مورد هفته وحدت


حجت الاسلام 'سید محمد حسینی شاهرودی' نماینده ولی فقیه در کردستان در مصاحبه ای به مناسبت هفته وحدت و ماه مبارک ربیع الاول با هفته نامه 'روژان' چاپ سنندج، بر ضرورت بهره گیری از ظرفیت ها و فرصت های مذاهب و اقوام برای تقویت وحدت تاکید کرده است.

در ادامه این مطلب آمده است: این روزها مصادف است با ایام میلاد باسعادت منجی عالم بشریت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و هفته وحدت، هفته ای که یادگار ارزشمند بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) است و با هدف جلوگیری از سوء استفاده دشمنان در تفرقه اندازی بین مسلمانان از 12 تا 17 ربیع الاول تعیین شده است. 

در این ایام و به مناسبت میلاد پیامبر اعظم(ص) هرساله برنامه ها و کنفرانس های متعددی در گوشه و کنار کشور به ویژه استان کردستان برگزار می شود و علمای جهان اسلام راه های تقویت وحدت و ضرورت همبستگی میان فرق اسلامی را یادآور می شوند. به همین مناسبت فرصت را مغتنم شمرده با حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در کردستان گفت وگویی انجام دادیم که در ذیل می آید:

* ضرورت وحدت از دیدگاه حجت الاسلام حسینی شاهرودی چگونه تعریف می شود؟

ضرورت های اسلامی را خداوند تعیین کرده، این مهم تنها مختص به مسلمانان نیست همه ادیان الهی باید برای تحقق آن بکوشند اما در دین اسلام به این موضوع توجه ویژه تری شده و بارها در آیات قرآن بر آن تأکید و سفارش شده چون خداوند می فرماید: «همگی به ریسمان الهی چنگ بزنید و متفرق نشوید» و از تفرقه دوری کنید چون تفرقه و کینه موجب سستی و ضعف می شود. خداوند همه مسلمانان را برادر و خواهر آفریده است و اخوت و برادری یک نعمت بزرگ است که باید از آن استفاده کرد.

خداوند می فرماید: شما قبل از اسلام دشمن بودید و با نزول اسلام و قرآن و با آمدن پیامبر برادر شدید و باید برای تحقق آن بکوشید و اگر مؤمنان و مسلمانان اختلاف پیدا کردند باید مانع شوید. پس براساس این اصل و تأکید خداوند تلاش برای آن در همه ایام به ویژه این زمانه یک ضرورت است چون سبب ارتقا و سربلندی اسلام و قرآن و عزت مسلمانان می شود.

* در آیات و احادیث و روایات چه میزان بر وحدت تأکید شده است و چرا؟

مسلمانان در اصل دین، اختلافی ندارند و اختلافات جزئی در فروعات است حتی در مذاهب اهل سنت اختلافات جزئی هست که اشکالی ندارد. در بین اهل تشیع هم همینطور. اما نباید اجازه داد این دیدگاههای جزئی سبب اختلاف بشود. خداوند بارها در قرآن کریم و پیامبر اعظم در احادیث و بزرگان دین و ائمه اطهار بر وحدت و اخوت و الفت و همگرایی تأکید داشته اند؛ چون تنها وحدت سبب حفظ ایمان و عزت و آزادگی و شکست ظالم می شود و غیر از این دشمنی و کینه ریشه می دواند و توهین مسلمان به مسلمان که آرزوی دشمن است به بار می نشیند و ترور و جنگ رواج پیدا می کند. چیزی که امروز در برخی کشورها از جمله عراق و افغانستان و سوریه شاهد آن هستیم. درواقع، دشمنان اسلام برای اینکه مقابل رشد اسلام خواهی در جهان را بگیرند جریان داعش و دیگر گروههای تکفیری را به وجود آورده اند.

* عوامل وحدت و انسجام اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

در زمانهای مختلف در هر جا اسلام قدرت بیشتری داشته دشمن تلاش بیشتری کرده تا از این مهم جلوگیری کند و امروز قدرت اسلام در گرو توجه به اصول دین اسلام خود عامل وحدت است، همبستگی و دوری از تفرقه، حمایت مسلمین از همدیگر به ویژه مظلومین و احترام به باورهای یکدیگر و از همه مهم تر هوشیاری در برابر شیطنت های دشمنان امروزه از ضروریات جهان اسلام است.

باید بپذیریم هر کس با اعتقاداتش و براساس منطق و اصول آن برای اسلام و دین خدا تلاش کند قابل تقدیر است و این همان چیزی است که اسلام برای پیشرفت در مقابل کفر جهانی بدان نیازمند است. مسلمانان باید بکوشند با گفتمان، دیالوگ و دوری از هرگونه تعصب، راه خدا و پیامبر و قران و ائمه اطهار را برای تک تک مسلمین تشریح کنند تا آگاه شوند و انسجام اسلامی و وحدت شکل بگیرد. باید گفت: تفهیم و دوری از افراط گرایی از عوامل وحدت است و قرآن، پیامبر و ائمه محور وحدت مسلمانان هستند. قرآن کتابی است که هرگز تمام نمی شود و عمل به قرآن و دستورات پیامبر و آگاه سازی و تفهیم مسلمین که به یکدیگر احترام بگذارند از عواملی است که این مهم را تحقق می سازد.

* نقش رسانه را در ترویج وحدت را چگونه ارزیابی می کنید؟

رسانه ها اساسی ترین و محور اصلی وحدت یا تفرقه در جوامع هستند؛ چون می توانند با جریان سازی فضای مثبت یا منفی ایجاد کنند؛ چیزی که امروز رسانه های وابسته به نظام سلطه در جهان طراحی و اجرا می کنند. رسانه های وابسته به دشمن با استفاده از شبکه های اجتماعی سعی در القای اسلام هراسی و ایران هراسی در جهان دارند. تندروی و خشونت را به نام اسلام رواج می دهند و در چنین شرایطی باید رسانه های مستقل و معتقد تقویت شوند و امید را در دل مسلمانان جهان زنده نگه دارند و مسلمانان را نسبت به عمق برنامه های تخریبی آنان آگاه سازند. خوشبختانه شبکه های هستند که برای معرفی اسلام واقعی و وحدت و نگاه و اعتقادات مسلمانان خوب کار می کنند و این مهم در کشورمان بسیار برجسته و ارزنده است. رسانه های معتقد نباید اجازه دهند به اعتقادات مسلمانان و مذاهب توهین شود و از بولتن سازی خودداری کنند و نشان بدهند که شیعه و سنی اختلافی ندارند و مذهب شافعی و جعفری خیلی به هم نزدیک هستند و سالهاست با هم تعامل و همکاری دارند و مروج افکار و سخنان وحدت گونه کسانی چون شهید برهان عالی کردستانی باشند و نشان دهند که شیعه و سنی با هم ازدواج می کنند و داد و ستد دارند و مشکلی ندارند پس چرا اجازه بدهند دشمنان برایشان اختلاف ایجاد کنند.

* وحدت مسلمانان منطقه کردستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

با پیروزی انقلاب اسلامی خوشبختانه اسلام و مسلمانان جایگاه بهتر و ارزشمندتری پیدا کردند و این مهم در کشورمان نمود پیدا کرده است.

در ایران ما بین مسلمانان اهل تشیع و تسنن وحدت خوبی وجود دارد و زندگی مسالمت آمیزی با هم دارند اما در کردستان همبستگی مذاهب و اقوام به عینی وجود دارد و می تواند به نماد و الگویی برای سایر نقاط کشور و حتی جهان تبدیل شود. باید تلاش کنیم افکارمان بیشتر به هم نزدیک شود و اختلافات ناچیزمان را کنار بگذاریم و بیشتر به اصول و مشترکات توجه کنیم و از ظرفیت ها و فرصت های مذاهب و اقوام برای وحدت بهره بگیریم و همین هفته وحدت که سبب الفت و همگرایی شده باید بیشتر به آن توجه کرد. هفته وحدت به ویژه در شرایط امروزی که نظام استکبار با تمام قوا کمر به نابودی اسلام بسته است و راه تفرقه و بدبینی نسبت به جوهره اسلام را در پیش گرفته ظرفیت های متعالی دین اسلام را برای دنیا تبیین کنیم. 

* متاسفانه در استان های دیگر کشور مانند کردستان به امر وحدت توجه نمی شود، پیشنهاد شما در این زمینه چیست؟

اگر در استان های مانند کردستان، آذربایجان، گلستان و سیستان و بلوچستان به هفته وحدت توجه بیشتری می شود طبیعی است؛ چون از دو مذهب اهل تشیع و تسنن در این استان ها بیشتر زندگی می کنند؛ اما در استان های دیگر کشور حساسیت کمتری وجود دارد و دشمن بیشتر در این استان ها قصد دارد اختلاف ایجاد کند. باید وحدت اسلامی به تمام معنا در کشور فراگیر شود و همه استان ها برای آن برنامه داشته باشند و اجازه ندهند مسائل جزئی و حاشیه ای مسلمانان را از هم جداکند. البته همایش های منطقه ای و ملی و بین المللی در راستای وحدت در دیگر استان ها مانند تهران همواره مورد توجه قرار گرفته و امیدواریم دولت برای حفظ امنیتی که ناشی از وحدت است و برای ترویج وحدت که سبب امنیت و توسعه شده است تلاش های بیشتری صورت گیرد و رسانه ها هم در کشور وحدت مسلمانان ایران و هفته وحدت را جدی تر ببینند و دغدغه های رهبر معظم انقلاب در موضوع مهم وحدت اسلامی فصل الخطاب همگان باشد.

* از اهمیت حمایت دولت برای ارتقا امنیت و وحدت صحبت کردید جنابعالی از دولت تدبیر و امید برای ترویج وحدت و تحقق آن چه انتظاراتی دارید؟

دولت و برنامه های آن نشات گرفته از انقلاب و اسلام است و در گذشته برای آبادانی و توسعه کشور و ایجاد امنیت و وحدت اقدامات خوبی انجام شده اما باید ارتقا پیدا کند و دولت اجازه ندهد برنامه هایش جهت گیری بشود و بگوید این برای شیعه و این برای سنی و این برای فلان قوم یا فلان استان، دولت متعلق به همه ملت و اقوام و مذاهب کشور است و مرزبندی جایز نیست. در همه استان ها کم و زیاد، هم اهل تشیع هستند هم اهل تسنن دولت باید بدون نگاه های تنگ نظرانه جناحی برای همه ایرانیان کار و تلاش کند و اجازه حیطه بندی ندهد و در مسئولیت ها شایسته سالاری حاکمیت پیدا کند و برای اعتلای کشور از همه فعالان، دلسوزان، متخصصان و توان کارشناسان فارغ از مذهب و ملیت آنان استفاده کند و اختلافات و تبعیض های جزئی را با تدبیر برطرف کند پیشنهاد من این است آنچه سبب کدورت و سستی می شود را باید دور انداخت و به عزت اسلام، مسلمین و آبادانی و وحدت ایران اسلامی اندیشید.

سخن پایانی شما برای مردم و مسئولان استان؟

توسعه و پیشرفت کشور به ویژه استان با وحدت انجام می شود. دنیا و آخرت همه ما با وحدت و اخوت نتیجه می گیرد، کسی از تفرقه و دودستگی به جایی نرسیده است و تلاش دشمن این است که ما را از هم جدا کند و توسعه، پیشرفت و قدرت را ازما بگیرد. در چنین شرایطی همگی ما، مردم، مسئولان، نخبگان و فعالان عرصه های مختلف جامعه سعی کنیم در تحقق این مهم گام برداریم و مسئولان نباید نگاهشان جناحی و مذهبی باشد. فراگیر و عمیق فکر کنند و بکوشند کینه ای در بین مذاهب و اقوام به وجود نیاید و وحدت و توسعه را در کارهایشان اولویت قرار دهند، با مهربانی و احترام و دلسوزی با مردم برخورد بکنند و مردم نیز مسئولان را یاری کنند؛ از پرداختن به مسائل و اختلافات ساده و جزئی دوری کنند. دشمنان این نظام و جامعه از هر برنامه و طرحی برای ایجاد فتنه و خلل در وحدت و همبستگی مردم ایران و به ویژه کردستان استفاده می کنند. بهانه به دستشان ندهند و بیشتر برای عقاید همدیگر احترام قائل شوند، به اصول توجه کنند، بیشتر همدیگر را دوست داشته باشند. هفته وحدت و ایام میلاد پیامبر نور و رحمت، حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) فرصت مناسبی است برای مروری بر آنچه که در جهان اسلام می گذرد. برای بازنگری در سیاستها و باورهایمان نسبت به مقدسات و سیره و سلوک نبی مکرم اسلام و ائمه اطهار. باید توجه کنیم که عزت اسلام و مسلمین، آبادانی کشور و سربلندی مسلمانان در وحدت و یکپارچگی مسلمانان و پرهیز از تفرقه است. وحدت شیعه و سنی در کشور به ویژه کردستان بی نظیر است آن را از دست ندهیم چون با وحدت، قدرت، سربلندی، پیشرفت و آبرو میسر و محقق می شود؛ قدر آن را بدانیم و بیشتر برای آن تلاش کنیم.

برچسب مطلب:
     بازدیدها: 1702  |  نظرات: 0
مطالب مشابه
بخش نظرات
نام شما:*
ایمیل:
سوال:
ده بعلاوه دوازده ؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ:*
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان بسیج طلاب و روحانیون گلستان می باشد | طراحی و اجرا : سفارش دات نت