پنل کاربری
معرفی مجموعه ها
معرفی حوزه های علمیه
آمار سایت
  
  آمار بازدید
  بازدید امروز: 301
  بازدید دیروز: 1518
  بازدید ماه:24022
  بازدید سال:196641
  بازدید کل:1356590

زندگی نامه روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

زندگی نامه روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

بسم الله الرحمن الرحیم
مردی آمد از قبیلة خورشید، از جنس مهربانی و همرنگ با نیلوفران آبی. مثل یک رؤیا در شب یلدای انتظار. مردی آمد با تمام خوبیها از سرزمین آلاله های سرخ . مردی آمد به بلندای سرو ایثار و به استواری البرز و همچو بید شاخه های تواضع آویخته.
روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد در سال 1325 در روستای « ایلوار» از توابع شهرستان کردکوی در خانواده ای کشاورز دیده به عالم ناسوت بازکرد . تا کلاس سوم ابتدایی تحصیل کرد. آنگاه در دوازدهمین بهار زندگی به مکتب خانه روستای « بالای جاده» رفت و از محضر شیخ حسن مهدوی بهرهمند گردید.
در سال 1338 وارد حوزة علمیة گرگان شده ، مقدمات را نزد استادانی چون « حاج سید سجاد علوی» ، « سید حسن نبوی» ، « سید حمید میبدی» فرا گرفت . در سال 1340 جهت ادامة تحصیل ، راهی حوزة علمیه قم شد.
در کنار تحصیل به مبارزه با رژیم ستمشاهی پرداخت و همگام با امام و دیگر روحانیون با انجمن های ایالتی و ولایتی مخالفت کرد . در سال 1342 عازم حوزة علمیة مشهد شد و از محضر استادانی چون ادیب نیشابوری و حجت هاشمی و استاد واعظ طبسی ، کسب فیض نمود .
ایشان در گرگان با « شهید سید عبدالکریم هاشمی نژاد » و« مقام معظم رهبری ، آیت الله خامنه ای» که جهت تبلیغ آمده بودند آشنا شد و در پای منبر آنها به خواندن اعلامیه ها و شعار می پرداخت و سرانجام توسط ساواک دستگیر شد.
در سال 1343 در مشهد مقدس در شب تولد حضرت جوادالائمه و با حضور مقام معظم رهبری، به دست مبارک آقای هاشمی نژاد ملبس به لباس روحانیت شد فردای آن روز توسط ساواک دستگیر شد. شهید پس از آزادی از زندان، در اعتراض به تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه ، اقدام به برپایی تظاهرات نمود که توسط شهربانی مشهد دستگیر و مجدداً زندانی شد .
ایشان در کنار تحصیل از مبارزه خسته نمی شد و در نوروز سال 44 به پخش کارت تبریک ـ که مزین به عکس امام بود ـ اقدام کرد. در حین انجام عملیات توسط رژیم دستگیر و به مدت 3 ماه زندانی گردید. در سال 46 به طوری جدیتر به مبارزه پرداخت و با پخش اعلامیه و عکس امام ، مردم را بیدار می کرد . در ایام محرم درحالیکه چمدانی از اعلامیه و عکس امام را حمل میکرد، ساواک متوجه شده و توسط ارتش، روستای « ایلوار» را محاصره و شهید را دستگیر کردند و وی را ماهها تحت شکنجه قرار دادند. سپس پروندة او را به دادگاه تجدید نظر ارسال کردند که طبق رأی آن دادگاه ، مدت یکسال به زندان محکوم شد مدتّی در زندان« کمیتة شهربانی» مبحوس و از آنجا به زندان قصر منتقل شد .
شهید روحانی فرد در زندان هم بند آیت الله انواری بود. در سال 1347 پس از آزادی، به قم مهاجرت نموده ، از درس حضرات آیات مکارم شیرازی ، نوری همدانی ، جعفرسبحانی، صالحی مازندارانی، ستوده، مشکینی، صالحی نجف آبادی و دوزدوزانی و فاضل هرندی بهرهمند شد.
شهید روحانی فرد ، اشتیاق زیادی به نویسندگی و تحصیل و ترجمه داشت ، لذا از سال 42 شروع به نوشتن مقالات دینی، اجتماعی وسیاسی کرده، که این مقالات در مجله های ندای اسلام، ندای حق،پیام اسلام و نور دانش به چاپ رسید.
همچنین چند جلد کتاب به قلم ایشان، به نامهای « اسلام در ایالات متحدة آمریکا و کانادا» و «مسائل روز» به چاپ رسید . وی علاوه بر حوزه ، دیپلم ادبی را به صورت متفرقه در قم اخذ نمود . شهید در قیام پانزده خرداد سال 1353 قم در در مدرسة فیضیه ، شرکتی فعال داشت.
او به عنوان یکی از محّرکین اصلی طلّاب، تحت تعقیب ساواک قرار گرفت که به این علت، سه ماه مخفی بود. آنگاه در شهر گرگان توسط ساواک دستگیر شده ، مدت 4 ماه زندانی شد. شهید روحانی فرد در جریان حکومت نظامی در شهر قم در خیابان ارم مورد سوء قصد قرار گرفت که به طور معجزه آسایی از مرگ حتمی نجات یافت.
درکمیتة استقبال ازحضرت امام همکاری خوبی داشت . مدّتی در کنار شهید قدوسی و حجت الاسلام صفایی در کارهای قوة قضائیـه فعالیّت میکرد. همچنین بـا آیت الله امامی کاشانی در کارهـای تبلیغـاتی دفتر اقامتـگاه امام خمینی(ره) همکاری می نمود.
شهید از طرف جامعه مدرسین حوزة علمیة قم ، برای کنترل وضع دینی و سیاسی پادگانها مأموریت یافت که برای نیل به این هدف، اقدامات ذی قیمتی انجام داد. همچنین دفتر حزب جمهوری اسلامی را از طرف شهید بهشتی ، شهید باهنر و مقام معظم رهبری در « کردکوی و گرگان» راه اندازی کرد.
ایشان در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشتة الهیات قبول شده ، مدت دو سال در دانشگاه مشغول تحصیل بود. ایشان مدّتی با حکم آیت الله مهدوی کنی، به عنوان فرماندار «کردکوی» منصوب شد و توانست چندین اداره و ارگان انقلابی را در سطح شهرستان کردکوی ، بندرگز و بندر ترکمن تأسیس کند.
در اسفند سال 1359 از طرف حجت الاسلام کروبی به سرپرستی بنیاد شهید انقلاب اسلامی کردکوی و بندر ترکمن منصوب شد و سرپرستی کمیتة انقلاب امام خمینی (ره) را نیز بر عهده گرفت. شهید روحانی فرد که با درد و درنج مردم آشنا بود تمام تلاش و کوشش خود را برای خدمت به محرومین قرار داده بود .
در سال 58 نامزد اولین دورة مجلس شد و با رأی مردم نفر سوم شد. شهید مجدداً در انتخابات مجلس دوم شرکت کرده با رأی 21000 نفر دوم شد. به دلیل همکاری مستمر با صندوق قرض الحسنه جهت خدمات دهی به محرومان، تأسیس مخابرات و ادارة بهزیستی کردکوی، تأسیس بنیاد مسکن کردکوی بندر گز، چهرة موفق و محبوبی را در میان مردم پیدا کرده بود.
او در سال 1362 به عنوان معاون ادارة نهم سیاسی در وزارت امور خارجه انتخاب شد و چندین بار به آفریقا سفر کردند .
خداوند با اشارت غیب ، شهید را برگزید و از عشق خود در او دمید. قاصدها در آن صبح سرد زمستانی، در اسفند ماه سال 64 مژده وصال دوست را آوردند. او که در بازی عشق دلباخته شهادت بود، به همراه گروهی از نمایندگان و مسئولین کشور و شهید عزیز محلاتی برای بازدید ازمناطق جنگی با هواپیما به طرف اهواز می رفت ، در اوج آسمان نیلگون اهواز، هواپیما مورد حمله جنگنده های عراقی قرار گرفت و این ذخائر ارزشمند انقلاب به شهادت رسیدند . و شهید روحانی فرد یکی از این آسمانیان بود که رفتنش ، داغی را بر دل محرومان نهاد . « روحش شاد و راهش پررهرو باد »

 

خاطرات روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

بسم الله الرحمن الرحیم
«ادای تکلیف»
همسرم، شهید روحانی فرد در زمان انقلاب و بحبوحة مبارزات آن ، تقید خاصی به مسئلة تبلیغ داشت . در آن زمان خیلی از روحانیون به خاطر خطرات و مسائل سیاسی آن روزها به بهانه های مختلف از زیربار این مسئولیت شانه خالی می کردند ؛ اما ایشان با شجاعت تمام این خطرها را به جان می خرید و همراه خود نوار و اعلامیه به نقاط مختلف می برد و با سخنان حماسی خود مردم را بر علیه ظلم می شوراند . یادم هست چند باریـکه بنده نیز توفیق همراهی ایشان در سفرهای تبلیغی را داشتم به روستایی رفتیم که روحانی داشتند. به محمد علی گفتم :« اینجا که روحانی دارند ، بیا به روستای دیگری برویم .» او گفت: روحانی این روستا، از ایادی رژیم در این منطقه می ترسد و سکوت کرده است . این وظیفة ماست که مردم را بیدار کنیم.» شهید با اینکه از طرف مأموران ساواک شناسایی شده بود ، ولی باز به خاطر دفاع از دین و آئین ، تمامی خطرات را به جان میخرید . « همسر شهید»

مراسم عمامه گزاری ایشان در محضر مقام معظم رهبری و شهید هاشمی نژاد صورت گرفت . پیام مقام معظم رهبری (ریاست جمهوری وقت) به خانواده شهید : حجت الاسلام شیخ محمد علی روحانی فرد،
«« شهید عزیز و بزرگواری که زندگی و مرگش در راه خدا و خدمت به انقلاب بود. »»

 

زندگی نامه روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

 زندگی نامه روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

 زندگی نامه روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

 زندگی نامه روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

 زندگی نامه روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

 زندگی نامه روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

 زندگی نامه روحانی شهید محمدعلی روحانی فرد

برچسب مطلب:
     بازدیدها: 1902  |  نظرات: 0
مطالب مشابه
بخش نظرات
نام شما:*
ایمیل:
سوال:
سـه منهای ســه ؟ ( جواب بصورت عدد نوشته شود )
پاسخ:*
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به سازمان بسیج طلاب و روحانیون گلستان می باشد | طراحی و اجرا : سفارش دات نت